Επέτειος μισού αιώνα 1964 – 2014 από τους Ολυμπιακούς του Τόκιο

Τον φετινό Οκτώβριο συμπληρώθηκαν 50 χρόνια από την πρώτη τέλεση Ολυμπιακών Αγώνων στην Ασία.

Ήσαν οι Αγώνες του Τόκιο που τελέσθηκαν 10 – 24 Οκτωβρίου 1964 και οι Ιάπωνες τιμούν τους αθλητές που τότε λάβανε μέρος.

Η Ελληνική Αποστολή, για 4 μόνο αθλήματα και με 18 αθλητές ήταν από τις μικρότερες, της ιστορίας μας.

Αρχηγός της Αποστολής ήταν ο Γ.Γ της ΕΟΑ Ναύαρχος Πύρρος Λάππας και Σημαιοφόρος ο Γιώργος Μαρσέλλος, αργότερα Πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ και σήμερα Αντιπρόεδρος των Ελλήνων Olympians.

Στους Αγώνες του Τόκιο μετείχαν 5.081 αθλητές από 93 χώρες, με τους αθλητές των ΗΠΑ να κυριαρχούν με 90 Μετάλλια (36 – 26 – 28). Οι Έλληνες αθλητές που είχαν κερδίσει Χάλκινο το 1956 στη Μελβούρνη και Χρυσό το 1960 στη Ρώμη, δεν μπόρεσαν να διακριθούν.

Ας δούμε κατά άθλημα ποιοι πήγαν στο Τόκιο.

ΣΤΙΒΟΣ 5 ΑΘΛΗΤΕΣ

Ο Χρήστος Πιερράκος στο Ακόντιο με βολή 72.65 στα τελικά (72.91 στα προκριματικά) ήταν 10ος, καταλαμβάνοντας την καλύτερη θέση από τους 5 του Στίβου. Ο Δήμος Μαγκλάρας πήδησε 7.21 στο Μήκος, ενώ ο Γιώργος Τσακανίκας είχε στα τελικά βολή 16.87, που τον έφερε στην 13η θέση. Είναι ενδιαφέρον ότι στα πρωινά προκριματικά είχε επιτύχει 18.05. Ο Χρήστος Παπανικολάου πήδησε στο επί Κοντώ 4.60 στα προκριματικά και 4.40 στον τελικό, επίδοση που τον κατέταξε 18ο. Ο Γιώργος Μαρσέλλος έτρεξε 110μ εμπόδια, όπου στα προκριματικά σημείωσε 14.9.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Η συμμετοχή μας περιορίσθηκε στις κατηγορίες των σκαφών «Ντράγκον» και «Φιν». Να θυμηθούμε ότι το 1960 στα «Ντράγκον» ήταν που είχαμε κατακτήσει το Χρυσό. Μετείχαν 23 σκάφη και οι ιστιοπλόοι μας καταταγήκανε 8οι με 4.188 β. έναντι 5.854 των νικητών Δανών. Μετείχαν, ο σήμερα Αντιπρόεδρός μας Γιώργος Ζαΐμης και οι Οδυσσέας Εσκιτζόγλου και Θεμιστοκλής Μαγουλάς. Στην κατηγορία «Φιν» μετείχε ο νεαρός τότε Παναγιώτης Κουλιγκάς με 32 αντιπάλους. Κατέλαβε και αυτός την 8η θέση με 4.546 β., έναντι 7.638 του Γερμανού Βίλχελμ Κουβάιντε. Αυτές οι θέσεις ήσαν γενικά οι καλύτερες των Ελλήνων στο Τόκιο.

ΠΑΛΗ

Πέντε ήσαν και οι αθλητές μας στην Πάλη, με 3 στην Ελληνορωμαϊκή και 2 στην Ελευθέρα.

Καλύτερος παλαιστής μας αναδείχθηκε ο Βασίλης Γανωτής στα 52κ της Ελληνορωμαϊκής, όπου (μεταξύ 18) ισοβάθμησε στην 8η θέση με τον Τούρκο Μποζκούρτ και τον Κορεάτη Σικ.

Ο Θανάσης Ζαφειρόπουλος στα αντίστοιχα 52 κιλά της Ελευθέρας ήταν 12ος, ενώ ο Στέφανος Ιωαννίδης στα 70κ της Ελευθέρας ήταν 16ος.

Ο Δημήτρης Σάββας (αργότερα Στρατηγός στην Πυροσβεστική) ήταν 10ος στα 70 της Ελληνορωμαϊκής, ενώ ο Πέτρος Γαλακτόπουλος στην παρθενική του Ολυμπιακή συμμετοχή κατετάγη 15ος.

Αργότερα, το 1968 στο Μέξικο και το 1972 στο Μόναχο θα ανέβει 2 φορές στο βάθρο.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Μια ανάπτυξη σε 4 διαφορετικά σκοπευτικά αγωνίσματα είχαν τότε οι αθλητές μας. Ο Άλκης Παπαγεωργόπουλος στο Πιστόλι Ταχύτητος κατά 5 Ολυμπιακών Ανδρεικέλων κατέλαβε την 21η θέση μεταξύ 53 σκοπευτών από 34 χώρες. Νικητής ο Φινλανδός Λινοσβούο με 592/600. Ο Λάμπης Μάνθος στο Πρηνηδόν της Καραμπίνας ακριβείας ήταν 32ος με νικητή τον Ούγγρο Χάμερλι που σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ με 597/600. Στο τραπ ο εξ Αιγύπτου Γιώργος Πάγκαλος με 50 αντιπάλους κατέλαβε την 19η θέση. Νικητής ο Ιταλός Ματαρέλι με 198/200 σπασμένα πιάτα, που ήταν Ολυμπιακό ρεκόρ. Τέλος πήγε με δικά του έξοδα και ο πρωταθλητής Φώτης Ισαακίδης. Μέχρι τότε αυτό ήταν επιτρεπτό. Μετείχε στο Σκητ, σε έναν αγώνα που βασικά αποτελούσε επίσημη επίδειξη, διότι θα συμπεριλαμβάνετο κανονικά στο πρόγραμμα από το 1968. Ο Ισαακίδης κατέλαβε την 45η θέση.

Γενικώς η συμμετοχή μας το 1964 ήταν από τις πλέον άτυχες σε Ολυμπιακούς Αγώνες.